Fairchild Semiconductor FAN48632UC35X
FAN48632UC35X picture photo
Mfg. Part Number
FAN48632UC35X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Brief Description
IC CONV GSM PA 16CSP
Datasheet Download
FAN48632UC35X.pdf
Availability of FAN48632UC35X
QUANTITY
FAN48632UC35X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN48632UC35X
Internal Part NumberEIS-FAN48632UC35X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
SeriesTinyBoost®
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsConverter, GSM PA
Voltage - Input2.35 V ~ 5.5 V
Number of Outputs1
Voltage - Output3.5V, 3.7V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C