NKK Switches FB15ANEP2-HB
FB15ANEP2-HB picture photo
Mfg. Part Number
FB15ANEP2-HB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 125V
Datasheet Download
FB15ANEP2-HB.pdf
Availability of FB15ANEP2-HB
QUANTITY
FB15ANEP2-HB Order Process
Ship out your order
Specifications of FB15ANEP2-HB
Internal Part NumberEIS-FB15ANEP2-HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationFB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelFB15ANEP2-HB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesFB
PackagingTray
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating500mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleSolder Turret
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 5.30mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB15ANEP2-HB
Related LinksFB15AN, FB15ANEP2-HB Datasheet, NKK Switches Distributor
FB15ANEP2-HB Details Description
Related parts for FB15ANEP2-HB
FUSE BOARD MNT 4A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
LED DISP 14SEG .54" 585NM YLW CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf