JAE Electronics FB3S039C11
FB3S039C11 picture photo
Mfg. Part Number
FB3S039C11
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FB3S039C11.pdf
Availability of FB3S039C11
QUANTITY
FB3S039C11 Order Process
Ship out your order
Specifications of FB3S039C11
Internal Part NumberEIS-FB3S039C11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFB3
PackagingBulk
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions39
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.35A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB3S039C11
Related LinksFB3S0, FB3S039C11 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FB3S039C11 Details Description
Related parts for FB3S039C11
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 570MA 1.15 OHM datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT PLUG datasheet.pdf
100 mA, Low Quiescent Current, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf