JAE Electronics FB3S051C12
FB3S051C12 picture photo
Mfg. Part Number
FB3S051C12
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FB3S051C12.pdf
Availability of FB3S051C12
QUANTITY
FB3S051C12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FB3S051C12
Internal Part NumberEIS-FB3S051C12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
SeriesFB3
PackagingBulk
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.35A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB3S051C12
Related LinksFB3S0, FB3S051C12 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FB3S051C12 Details Description
Related parts for FB3S051C12
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CTRLR PWR FACTOR 0.5V 8-DIP datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1200V 100A SIC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SS TIMR RPT CYCLE, .25S, 24VAC datasheet.pdf