JAE Electronics FB3S057C11R3000
FB3S057C11R3000 picture photo
Mfg. Part Number
FB3S057C11R3000
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FB3S057C11R3000.pdf
Availability of FB3S057C11R3000
QUANTITY
FB3S057C11R3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FB3S057C11R3000
Internal Part NumberEIS-FB3S057C11R3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesFB3
PackagingTape & Reel (TR)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions57
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.35A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB3S057C11R3000
Related LinksFB3S057, FB3S057C11R3000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FB3S057C11R3000 Details Description
Related parts for FB3S057C11R3000
IC TRANS AUDIO WIRELESS 24SSOP datasheet.pdf
LAMP INCAND T1.25 WIRE TERM 6V datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 4.3K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 3.3V SMD datasheet.pdf