JAE Electronics FB6S017JA1R3000
FB6S017JA1R3000 picture photo
Mfg. Part Number
FB6S017JA1R3000
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FB6S017JA1R3000.pdf
Availability of FB6S017JA1R3000
QUANTITY
FB6S017JA1R3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FB6S017JA1R3000
Internal Part NumberEIS-FB6S017JA1R3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFB6
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions17
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.15mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.35A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB6S017JA1R3000
Related LinksFB6S017, FB6S017JA1R3000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FB6S017JA1R3000 Details Description
Related parts for FB6S017JA1R3000
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC ADC 20BIT DUAL I-INPUT 28SOIC datasheet.pdf
GDT 600V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 4A 600V datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS M-F 5M datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 40VQFN datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf