JAE Electronics FB6S025JA1
FB6S025JA1 picture photo
Mfg. Part Number
FB6S025JA1
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FB6S025JA1.pdf
Availability of FB6S025JA1
QUANTITY
FB6S025JA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FB6S025JA1
Internal Part NumberEIS-FB6S025JA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFB6
PackagingBulk
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions25
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.15mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.35A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB6S025JA1
Related LinksFB6S0, FB6S025JA1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FB6S025JA1 Details Description
Related parts for FB6S025JA1
IC D/A CONV 10BIT R-R 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMP DUAL OFFSET LV 8-SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO PWM PROC 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.3A 15.8 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 500V RADIAL datasheet.pdf
220UF 35V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf