JAE Electronics FB6S027JA1
FB6S027JA1 picture photo
Mfg. Part Number
FB6S027JA1
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FB6S027JA1.pdf
Availability of FB6S027JA1
QUANTITY
FB6S027JA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FB6S027JA1
Internal Part NumberEIS-FB6S027JA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFB6
PackagingBulk
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.15mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.35A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB6S027JA1
Related LinksFB6S0, FB6S027JA1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FB6S027JA1 Details Description
Related parts for FB6S027JA1
IC MULTIPLEXER 8X1 20PLCC datasheet.pdf
IC TXRX CAN 14BIT 5V 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 40POS 28AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP EXPD datasheet.pdf
CAP PMI CONVEX TRANSPARENT WHITE datasheet.pdf
MICRO 15C P 24" YEL FLOAT datasheet.pdf