JAE Electronics FB6S029JA1R3000
FB6S029JA1R3000 picture photo
Mfg. Part Number
FB6S029JA1R3000
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FB6S029JA1R3000.pdf
Availability of FB6S029JA1R3000
QUANTITY
FB6S029JA1R3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FB6S029JA1R3000
Internal Part NumberEIS-FB6S029JA1R3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesFB6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions29
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.15mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.35A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB6S029JA1R3000
Related LinksFB6S029, FB6S029JA1R3000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FB6S029JA1R3000 Details Description
Related parts for FB6S029JA1R3000
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A PPAK SO-8 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.74"LX4.77"W datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-UNIV-SD37 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro AB 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf