NMB Technologies Corp. FBA06A24H1A
FBA06A24H1A picture photo
Mfg. Part Number
FBA06A24H1A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X25.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FBA06A24H1A.pdf
Availability of FBA06A24H1A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FBA06A24H1A Order Process
Ship out your order
Specifications of FBA06A24H1A
Internal Part NumberEIS-FBA06A24H1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS InformationFBA06A24H1A Material
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFBA
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25.5mm W
Air Flow19.1 CFM (0.541m³/min)
Static Pressure0.204 in H2O (51.0 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise32 dB
Power (Watts)2.04W
RPM4200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.085A
Voltage Range14 ~ 27.6VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FBA06A24H1A
Related LinksFBA06, FBA06A24H1A Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
FBA06A24H1A Details Description
Related parts for FBA06A24H1A
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
GSM/HSPA datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 24VDC datasheet.pdf