Taiyo Yuden FBMH3216HM501NT
FBMH3216HM501NT picture photo
Mfg. Part Number
FBMH3216HM501NT
Brief Description
FERRITE BEAD 500 OHM 1206
Datasheet Download
FBMH3216HM501NT.pdf
Availability of FBMH3216HM501NT
QUANTITY
FBMH3216HM501NT Order Process
Ship out your order
Specifications of FBMH3216HM501NT
Internal Part NumberEIS-FBMH3216HM501NT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesFB
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency500 Ohm @ 100MHz
Current Rating2A
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case1206 (3016 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.071" (1.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FBMH3216HM501NT
Related LinksFBMH321, FBMH3216HM501NT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
FBMH3216HM501NT Details Description
Related parts for FBMH3216HM501NT
CONN JUNCTION SHELL 80POS 60DEG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP 5POS datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
LED BL/GRN/YLW CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf