Taiyo Yuden FBMJ4516HS720NTV
FBMJ4516HS720NTV picture photo
Mfg. Part Number
FBMJ4516HS720NTV
Brief Description
FERRITE BEAD 72 OHM 1806
Datasheet Download
FBMJ4516HS720NTV.pdf
Availability of FBMJ4516HS720NTV
QUANTITY
FBMJ4516HS720NTV Order Process
Ship out your order
Specifications of FBMJ4516HS720NTV
Internal Part NumberEIS-FBMJ4516HS720NTV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesAutomotive, AEC-Q200, FB
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency72 Ohm @ 100MHz
Current Rating6A
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Filter Type-
Package / Case1806 (4516 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.051" (1.30mm)
Size / Dimension0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FBMJ4516HS720NTV
Related LinksFBMJ4516, FBMJ4516HS720NTV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
FBMJ4516HS720NTV Details Description
Related parts for FBMJ4516HS720NTV
CAP FILM 0.027UF 5% 16VDC 1206 datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB TRANSCEIVER 16-MLF datasheet.pdf
CAP CER 0.016UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN SPR SPADE 16-14AWG #10 PIDG datasheet.pdf
ZP,LATCH 10MM LIFSH datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TIE 5.9 INCH 40LB BLACK datasheet.pdf
CONN VT SHDR CPI HDR GOLD 14POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf