| Internal Part Number | EIS-FBMOV140M | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 198V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 220V | |
| Varistor Voltage (Max) | 242V | |
| Current - Surge | 40kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 140VAC | |
| Maximum DC Volts | 180VDC | |