| Internal Part Number | EIS-FBMOV420M | |
| Standard Package | 4 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | FBMOV | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 612V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 680V | |
| Varistor Voltage (Max) | 748V | |
| Current - Surge | 40kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 420VAC | |
| Maximum DC Volts | 560VDC | |
| Energy | 920J | |
| Package / Case | Axial Cylinder | |
| Mounting Type | Screw Mount | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | FBMOV420M | |
| Related Links | FBMO, FBMOV420M Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 477-009-242-001 | D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap | datasheet.pdf | |