| Internal Part Number | EIS-FBMOV510M | |
| Product Training Modules | Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update | |
| Featured Product | FBMOV Series Type 1 SPD Varistors | |
| Standard Package | 4 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | FBMOV | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 738V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 820V | |
| Varistor Voltage (Max) | 902V | |
| Current - Surge | 40kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 510VAC | |
| Maximum DC Volts | 670VDC | |