Vishay Thin Film FC0603E1000BST1
FC0603E1000BST1 picture photo
Mfg. Part Number
FC0603E1000BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
FC0603E1000BST1.pdf
Availability of FC0603E1000BST1
QUANTITY
FC0603E1000BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FC0603E1000BST1
Internal Part NumberEIS-FC0603E1000BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThin Film FC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesRF, High Frequency
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.015" (0.38mm)