Vishay Thin Film FC0603E1000BTBT1
FC0603E1000BTBT1 picture photo
Mfg. Part Number
FC0603E1000BTBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
FC0603E1000BTBT1.pdf
Availability of FC0603E1000BTBT1
QUANTITY
FC0603E1000BTBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FC0603E1000BTBT1
Internal Part NumberEIS-FC0603E1000BTBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesRF, High Frequency
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.015" (0.38mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FC0603E1000BTBT1
Related LinksFC0603E1, FC0603E1000BTBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
FC0603E1000BTBT1 Details Description
Related parts for FC0603E1000BTBT1
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 140MA SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 246K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 240RQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf