Intel FC80486DX4WB100SL2M9
FC80486DX4WB100SL2M9 picture photo
Mfg. Part Number
FC80486DX4WB100SL2M9
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I486 100MHZ 208SQFP
Datasheet Download
FC80486DX4WB100SL2M9.pdf
Availability of FC80486DX4WB100SL2M9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FC80486DX4WB100SL2M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of FC80486DX4WB100SL2M9
Internal Part NumberEIS-FC80486DX4WB100SL2M9
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi486
PackagingTray
Core ProcessorIntelDX4
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 8087, Intel287, Intel387
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case208-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package208-SQFP (28x28)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FC80486DX4WB100SL2M9
Related LinksFC80486DX4, FC80486DX4WB100SL2M9 Datasheet, Intel Distributor
FC80486DX4WB100SL2M9 Details Description
Related parts for FC80486DX4WB100SL2M9
CABLE D-SUB-AMP09B/AE09G/AMP09B datasheet.pdf
CABLE BNC MALE W/O BOOT 240" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.5A 125VAC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RME2P67S67S-0001 200 datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
10000UF 16V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf