Cornell Dubilier Electronics FCA1206C334M
FCA1206C334M picture photo
Mfg. Part Number
FCA1206C334M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 20% 16VDC 1206
Datasheet Download
FCA1206C334M.pdf
Availability of FCA1206C334M
QUANTITY
FCA1206C334M Order Process
Ship out your order
Specifications of FCA1206C334M
Internal Part NumberEIS-FCA1206C334M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCA
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC12V
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialAcrylic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.19mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCA1206C334M
Related LinksFCA120, FCA1206C334M Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCA1206C334M Details Description
Related parts for FCA1206C334M
GDT 230V 10KA datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 5% 1100VDC RADIAL5 datasheet.pdf