Fairchild Semiconductor FCB20N60TM
FCB20N60TM picture photo
Mfg. Part Number
FCB20N60TM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A D2PAK
Datasheet Download
FCB20N60TM.pdf
Availability of FCB20N60TM
QUANTITY
FCB20N60TM Order Process
Ship out your order
Specifications of FCB20N60TM
Internal Part NumberEIS-FCB20N60TM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3080pF @ 25V
Power - Max208W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCB20N60TM
Related LinksFCB20, FCB20N60TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCB20N60TM Details Description
Related parts for FCB20N60TM
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 4CH 400K 16-TSSOP datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A DL 24QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 66MHZ 8UDFN datasheet.pdf
PAC-MICR-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X8 P-GRADE 3M datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf