Amphenol Commercial Products FCC17A15PA200
FCC17A15PA200 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15PA200
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17A15PA200.pdf
Availability of FCC17A15PA200
QUANTITY
FCC17A15PA200 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15PA200
Internal Part NumberEIS-FCC17A15PA200
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15PA2x0.stpFCC17A15PA2x0.igs
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15PA200
Related LinksFCC17A, FCC17A15PA200 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15PA200 Details Description
Related parts for FCC17A15PA200
IC LINE RECEIVER QUAD 14-DIP datasheet.pdf
MODULE SDRAM 256MB 168-DIMM datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD datasheet.pdf
SFC 0/21 RED 200/BX datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE 900A 500V NON STD FAST datasheet.pdf
RES 866 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf