Amphenol Commercial Products FCC17A15PC2DB
FCC17A15PC2DB picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15PC2DB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17A15PC2DB.pdf
Availability of FCC17A15PC2DB
QUANTITY
FCC17A15PC2DB Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15PC2DB
Internal Part NumberEIS-FCC17A15PC2DB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15PC2xB.stpFCC17A15PC2xB.igs
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15PC2DB
Related LinksFCC17A, FCC17A15PC2DB Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15PC2DB Details Description
Related parts for FCC17A15PC2DB
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU .1UF 25V 0805 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 12W TO270-4 datasheet.pdf
RES SMD 31.2KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
DIN-POWER D032FL-8 0C1-3 datasheet.pdf
MICRO 31C S 120" RBW JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf