Amphenol Commercial Products FCC17A15PM440
FCC17A15PM440 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15PM440
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCC17A15PM440.pdf
Availability of FCC17A15PM440
QUANTITY
FCC17A15PM440 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15PM440
Internal Part NumberEIS-FCC17A15PM440
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15PM4x0.igsFCC17A15PM4x0.stp
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15PM440
Related LinksFCC17A, FCC17A15PM440 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15PM440 Details Description
Related parts for FCC17A15PM440
CONN 40POS2MM HEADER RT/DUAL GLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 3A TO-226 datasheet.pdf
REPLACEMENT RCPT W/RFI FILTER datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 4POS 3.5MM datasheet.pdf
POE SPLITTER 13.7W 13.7V DESKTOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf