Amphenol Commercial Products FCC17A15SB49B
FCC17A15SB49B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15SB49B
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17A15SB49B.pdf
Availability of FCC17A15SB49B
QUANTITY
FCC17A15SB49B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15SB49B
Internal Part NumberEIS-FCC17A15SB49B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15SB4xB.igsFCC17A15SB4xB.stp
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15SB49B
Related LinksFCC17A, FCC17A15SB49B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15SB49B Details Description
Related parts for FCC17A15SB49B
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC EXPND AND-ORINV GATE 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN 3.96 W/B HEADER 10POS R/A datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 2 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf