Amphenol Commercial Products FCC17A15SN410
FCC17A15SN410 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15SN410
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCC17A15SN410.pdf
Availability of FCC17A15SN410
QUANTITY
FCC17A15SN410 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15SN410
Internal Part NumberEIS-FCC17A15SN410
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15SN4x0.igsFCC17A15SN4x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15SN410
Related LinksFCC17A, FCC17A15SN410 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15SN410 Details Description
Related parts for FCC17A15SN410
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 12A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS datasheet.pdf
E-CAT ENCODER LINE DRVR 2 IN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 70POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf