Amphenol Commercial Products FCC17B25PA29B
FCC17B25PA29B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25PA29B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25PA29B.pdf
Availability of FCC17B25PA29B
QUANTITY
FCC17B25PA29B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25PA29B
Internal Part NumberEIS-FCC17B25PA29B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25PA2xB.igsFCC17B25PA2xB.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A