Amphenol Commercial Products FCC17B25PA440
FCC17B25PA440 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25PA440
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25PA440.pdf
Availability of FCC17B25PA440
QUANTITY
FCC17B25PA440 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25PA440
Internal Part NumberEIS-FCC17B25PA440
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25PA4x0.igsFCC17B25PA4x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25PA440
Related LinksFCC17B, FCC17B25PA440 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25PA440 Details Description
Related parts for FCC17B25PA440
FIXED IND 560UH 200MA 5.3 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR datasheet.pdf
RJI 22/7 2XIP20MULTIPCRANCROSP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf