Amphenol Commercial Products FCC17B25PA64B
FCC17B25PA64B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25PA64B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25PA64B.pdf
Availability of FCC17B25PA64B
QUANTITY
FCC17B25PA64B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25PA64B
Internal Part NumberEIS-FCC17B25PA64B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25PA6xB.igsFCC17B25PA6xB.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25PA64B
Related LinksFCC17B, FCC17B25PA64B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25PA64B Details Description
Related parts for FCC17B25PA64B
CONN HOOD SIDE ENTRY PG29 datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 33MHZ 8UMAX datasheet.pdf
CAP LARGE SUBMINI PANEL IND YLW datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE HOUSING 4POS GREEN datasheet.pdf
D SUB FE 9P SOLDERCUP_S4_PCAINLE datasheet.pdf
LED Z5-M1 NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
470UF 16V 12,9X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf