Amphenol Commercial Products FCC17B25PA6D0
FCC17B25PA6D0 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25PA6D0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25PA6D0.pdf
Availability of FCC17B25PA6D0
QUANTITY
FCC17B25PA6D0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25PA6D0
Internal Part NumberEIS-FCC17B25PA6D0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25PA6x0.igsFCC17B25PA6x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25PA6D0
Related LinksFCC17B, FCC17B25PA6D0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25PA6D0 Details Description
Related parts for FCC17B25PA6D0
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 56POS AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR SOP datasheet.pdf
TV 11C 11#12 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
4700UF 16V 12,5X25 datasheet.pdf