Amphenol Commercial Products FCC17B25PB2EB
FCC17B25PB2EB picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25PB2EB
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25PB2EB.pdf
Availability of FCC17B25PB2EB
QUANTITY
FCC17B25PB2EB Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25PB2EB
Internal Part NumberEIS-FCC17B25PB2EB
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25PB2xB.igsFCC17B25PB2xB.stp
Standard Package40
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25PB2EB
Related LinksFCC17B, FCC17B25PB2EB Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25PB2EB Details Description
Related parts for FCC17B25PB2EB
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 370MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HARDWARE THUMB SCREW 4-40 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH 5A HINGE SPDT SOLDER datasheet.pdf
TRANS 2PNP 65V 0.1A SOT-363 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf