Amphenol Commercial Products FCC17B25SB20B
FCC17B25SB20B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25SB20B
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25SB20B.pdf
Availability of FCC17B25SB20B
QUANTITY
FCC17B25SB20B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25SB20B
Internal Part NumberEIS-FCC17B25SB20B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25SB2xB.igsFCC17B25SB2xB.stp
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25SB20B
Related LinksFCC17B, FCC17B25SB20B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25SB20B Details Description
Related parts for FCC17B25SB20B
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 12 OHM 265V datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 220V datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 880NM TO-18 datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 55.38K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
TRIM KIT 30" X 66" UMMAT AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf