Amphenol Commercial Products FCC17B25SB60B
FCC17B25SB60B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25SB60B
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25SB60B.pdf
Availability of FCC17B25SB60B
QUANTITY
FCC17B25SB60B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25SB60B
Internal Part NumberEIS-FCC17B25SB60B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25SB6xB.igsFCC17B25SB6xB.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25SB60B
Related LinksFCC17B, FCC17B25SB60B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25SB60B Details Description
Related parts for FCC17B25SB60B
RES 0.75 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
F3SJ-A0780P25 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 10pF 25 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 2.5MM datasheet.pdf