Amphenol Commercial Products FCC17B25SN400
FCC17B25SN400 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25SN400
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCC17B25SN400.pdf
Availability of FCC17B25SN400
QUANTITY
FCC17B25SN400 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25SN400
Internal Part NumberEIS-FCC17B25SN400
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25SN4x0.igsFCC17B25SN4x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25SN400
Related LinksFCC17B, FCC17B25SN400 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25SN400 Details Description
Related parts for FCC17B25SN400
BOX ALUM UNPAINTED 4.34"LX3.23"W datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 6POS 24V datasheet.pdf
GDT 600V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
COVER FOR CABLE DUCT datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 1MM T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf