Amphenol Commercial Products FCC17C37PA640
FCC17C37PA640 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37PA640
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37PA640.pdf
Availability of FCC17C37PA640
QUANTITY
FCC17C37PA640 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37PA640
Internal Part NumberEIS-FCC17C37PA640
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37PA6x0.igsFCC17C37PA6x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37PA640
Related LinksFCC17C, FCC17C37PA640 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37PA640 Details Description
Related parts for FCC17C37PA640
CAP FILM 0.33UF 10% 520VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 4POS 7MM datasheet.pdf
HAMMER UNION PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf