Amphenol Commercial Products FCC17C37PC41B
FCC17C37PC41B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37PC41B
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37PC41B.pdf
Availability of FCC17C37PC41B
QUANTITY
FCC17C37PC41B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37PC41B
Internal Part NumberEIS-FCC17C37PC41B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37PC4xB.igsFCC17C37PC4xB.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37PC41B
Related LinksFCC17C, FCC17C37PC41B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37PC41B Details Description
Related parts for FCC17C37PC41B
RES SMD 6.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.3V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS 10.16MM datasheet.pdf
RES 2.9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1300V 63A 250W TO3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D4N-9E72 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf