Amphenol Commercial Products FCC17C37PM6D0
FCC17C37PM6D0 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37PM6D0
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCC17C37PM6D0.pdf
Availability of FCC17C37PM6D0
QUANTITY
FCC17C37PM6D0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37PM6D0
Internal Part NumberEIS-FCC17C37PM6D0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37PM6x0.igsFCC17C37PM6x0.stp
Standard Package50
SeriesFCC17
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37PM6D0
Related LinksFCC17C, FCC17C37PM6D0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37PM6D0 Details Description
Related parts for FCC17C37PM6D0
RECTIFIER BRIDGE 2A 400V KBPM datasheet.pdf
FIXED IND 107.5UH 4.8A 67.9 MOHM datasheet.pdf
SIDACTOR 6V 150A DO-214 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.1A 67 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.8A 24.8 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf