Amphenol Commercial Products FCC17C37SA400
FCC17C37SA400 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SA400
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37SA400.pdf
Availability of FCC17C37SA400
QUANTITY
FCC17C37SA400 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SA400
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SA400
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SA4x0.igsFCC17C37SA4x0.stp
Standard Package60
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SA400
Related LinksFCC17C, FCC17C37SA400 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SA400 Details Description
Related parts for FCC17C37SA400
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
SWITCH KEY RECT 3-POS DPDT datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
1 AXIS PNP PIGTAIL W/M8 CONN datasheet.pdf
MOSFET RF SOT426 D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.3A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf