Amphenol Commercial Products FCC17C37SA440
FCC17C37SA440 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SA440
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37SA440.pdf
Availability of FCC17C37SA440
QUANTITY
FCC17C37SA440 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SA440
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SA440
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SA4x0.igsFCC17C37SA4x0.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SA440
Related LinksFCC17C, FCC17C37SA440 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SA440 Details Description
Related parts for FCC17C37SA440
MOSFET N-CH 500V 4.4A DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 127 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf