Amphenol Commercial Products FCC17C37SA44B
FCC17C37SA44B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SA44B
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37SA44B.pdf
Availability of FCC17C37SA44B
QUANTITY
FCC17C37SA44B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SA44B
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SA44B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SA4xB.igsFCC17C37SA4xB.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SA44B
Related LinksFCC17C, FCC17C37SA44B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SA44B Details Description
Related parts for FCC17C37SA44B
MOSFET P-CH 55V 12A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CONN SPLICE PARALLEL 12-10 AWG datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 71MM datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 46 POSITION datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 402MA 1 OHM SMD datasheet.pdf