Amphenol Commercial Products FCC17C37SA44B
FCC17C37SA44B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SA44B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37SA44B.pdf
Availability of FCC17C37SA44B
QUANTITY
FCC17C37SA44B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SA44B
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SA44B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SA4xB.igsFCC17C37SA4xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SA44B
Related LinksFCC17C, FCC17C37SA44B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SA44B Details Description
Related parts for FCC17C37SA44B
IC MULTIPLEXER 16X1 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 7.24NS 144TQFP datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS CABL PIN SLD CUP datasheet.pdf