Amphenol Commercial Products FCC17C37SM240
FCC17C37SM240 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SM240
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCC17C37SM240.pdf
Availability of FCC17C37SM240
QUANTITY
FCC17C37SM240 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SM240
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SM240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SM2x0.igsFCC17C37SM2x0.stp
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SM240
Related LinksFCC17C, FCC17C37SM240 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SM240 Details Description
Related parts for FCC17C37SM240
DIP CABLE - HDP16S/AE16M/HDP16S datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 256RES 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 12NS 160QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf