Amphenol Commercial Products FCC17C37SM600
FCC17C37SM600 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SM600
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCC17C37SM600.pdf
Availability of FCC17C37SM600
QUANTITY
FCC17C37SM600 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SM600
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SM600
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SM6x0.igsFCC17C37SM6x0.stp
Standard Package50
SeriesFCC17
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SM600
Related LinksFCC17C, FCC17C37SM600 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SM600 Details Description
Related parts for FCC17C37SM600
RES SMD 215K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO220AB datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 36POS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
"D" ACT SCREW ADJ R=20 FOR 170 datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG BLUE 100' datasheet.pdf
LED RND 14W 3000K 120VAC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 240W datasheet.pdf