Amphenol Commercial Products FCC17C37SN240
FCC17C37SN240 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SN240
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCC17C37SN240.pdf
Availability of FCC17C37SN240
QUANTITY
FCC17C37SN240 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SN240
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SN240
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SN2x0.igsFCC17C37SN2x0.stp
Standard Package60
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SN240
Related LinksFCC17C, FCC17C37SN240 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SN240 Details Description
Related parts for FCC17C37SN240
CAM POSITIONER 32 OUT DIN RAIL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 7POS datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TEN60 PRESS-FIT VERT RECPT ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 3.8A datasheet.pdf