Amphenol Commercial Products FCC17C37SN400
FCC17C37SN400 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SN400
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCC17C37SN400.pdf
Availability of FCC17C37SN400
QUANTITY
FCC17C37SN400 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SN400
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SN400
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SN4x0.igsFCC17C37SN4x0.stp
Standard Package60
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SN400
Related LinksFCC17C, FCC17C37SN400 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SN400 Details Description
Related parts for FCC17C37SN400
CONN HEADER 21POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM HI EFF RED SMD datasheet.pdf
MOSFET NCH 30V 150A POWERFLAT5X6 datasheet.pdf
LAMP S-8 S.C. BAYONET BASE datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 10W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LFQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf