Amphenol Commercial Products FCC17C37SN490
FCC17C37SN490 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SN490
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCC17C37SN490.pdf
Availability of FCC17C37SN490
QUANTITY
FCC17C37SN490 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SN490
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SN490
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SN4x0.igsFCC17C37SN4x0.stp
Standard Package60
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SN490
Related LinksFCC17C, FCC17C37SN490 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SN490 Details Description
Related parts for FCC17C37SN490
FIXED IND 150UH 5A 71 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PES datasheet.pdf
LED OSTAR 6CHIP W/LENS WHT 2700K datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC SMC datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf