Littelfuse FCD060500TP
FCD060500TP picture photo
Mfg. Part Number
FCD060500TP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0603
Datasheet Download
FCD060500TP.pdf
Availability of FCD060500TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCD060500TP Order Process
Ship out your order
Specifications of FCD060500TP
Internal Part NumberEIS-FCD060500TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesFCD
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00055
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)
DC Cold Resistance0.28 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCD060500TP
Related LinksFCD06, FCD060500TP Datasheet, Littelfuse Distributor
FCD060500TP Details Description
Related parts for FCD060500TP
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 25NS 64QFP datasheet.pdf
FERR CHIP HI CURR 11 OHM 2A 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS W/PIN BOX datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 150E 15.5KV BOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (AA-121-08) SPM datasheet.pdf
RES SMD 12.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
NON-SKID 2" NEON YELLOW 200' datasheet.pdf