Littelfuse FCD060500TP
FCD060500TP picture photo
Mfg. Part Number
FCD060500TP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0603
Datasheet Download
FCD060500TP.pdf
Availability of FCD060500TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCD060500TP Order Process
Ship out your order
Specifications of FCD060500TP
Internal Part NumberEIS-FCD060500TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesFCD
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00055
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)
DC Cold Resistance0.28 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCD060500TP
Related LinksFCD06, FCD060500TP Datasheet, Littelfuse Distributor
FCD060500TP Details Description
Related parts for FCD060500TP
PUMP DESOLDER ESD SAFE W/TIP BLK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
LCD MODULE 40X4 CHARACTER datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 600MA 1.4 OHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf