Amphenol Commercial Products FCE17A15PA280
FCE17A15PA280 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PA280
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15PA280.pdf
Availability of FCE17A15PA280
QUANTITY
FCE17A15PA280 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PA280
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PA280
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PA2x0.igsFCE17A15PA2x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PA280
Related LinksFCE17A, FCE17A15PA280 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PA280 Details Description
Related parts for FCE17A15PA280
IC REG LDO 5V 0.3A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REGISTER BUFF 13-26B 64-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 2A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf