Amphenol Commercial Products FCE17A15PB2E0
FCE17A15PB2E0 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PB2E0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15PB2E0.pdf
Availability of FCE17A15PB2E0
QUANTITY
FCE17A15PB2E0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PB2E0
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PB2E0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PB2x0.igsFCE17A15PB2x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PB2E0
Related LinksFCE17A, FCE17A15PB2E0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PB2E0 Details Description
Related parts for FCE17A15PB2E0
CABINET STL GRY/WHT 7.75LX8.25"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W 2.0VOUT 6A SMT datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K SPI 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CORD SJT 14AWG 3COND 2M datasheet.pdf
KIT NS9750 NET+WORKS NO GHS LIC. datasheet.pdf
PARTITION PLATE datasheet.pdf
BUMPER SQU 0.78"L X 0.78"W BLK datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 200VDC RAD datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf