Amphenol Commercial Products FCE17A15PC2EB
FCE17A15PC2EB picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PC2EB
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15PC2EB.pdf
Availability of FCE17A15PC2EB
QUANTITY
FCE17A15PC2EB Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PC2EB
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PC2EB
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PC2xB.igsFCE17A15PC2xB.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PC2EB
Related LinksFCE17A, FCE17A15PC2EB Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PC2EB Details Description
Related parts for FCE17A15PC2EB
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PIN PILOT FOR TERM WIRE datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 5UCSP datasheet.pdf
FAN EXHAUST 230V 150W BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 2MM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT 15 AU PLATED BLK datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf